O nás

Vinařství Šílová

Víno a Mikulov k sobě nedomyslitelně patří, stejně tak jako réva, slunce, půda a vláha. Elementy, díky kterým víno vzniká, a které jsou podstatou každého vína pro všechny vinaře.
Víno však ovlivňuje i člověk, osoba vinaře a v našem případě celá rodina, která o pěstování a výrobě rozhoduje, vstupuje do ní a určuje styl, charakter a typ jednotlivých vín.

 

A my sami jsme v našem rozhodování ovlivňováni, motivováni, inspirováni a povzbuzováni svým okolím a prostředím, tedy Mikulovem a jeho jedinečnou atmosférou a géniem loci a snažíme se proto dělat vína s nezaměnitelným charakterem Mikulova.

Rok založení

hektarů vinic

lahví vyprodukujeme průměrně za rok

Zajímavosti

Mohlo by Vás zajímat …

Hlavní pěstované odrůdy

Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, Rulandské Bílé, Neuburské, Frankovka

Produkovaná vína

Bílá 75 %, růžová 20 %, červená 5 %

Ocenění

Národní soutěž vín, Grand Prix Vinex, Král vín, Festwine

Příběh

Jak to celé začalo?

Vlastní historie našeho vinařství a výroby vín s etiketou RODINNÉ VINAŘSTVÍ MIKULOV je krátká a jsme opravdu mladé vinařství, které své první víno vyrobilo v roce 2012.

Nicméně tradice pěstování révy a výroby vína má v celé naší rodině hluboké kořeny a s vínem jsme byli díky našim otcům a dědům vždy neodmyslitelně spojeni. Dědeček Kateřiny stál u zrodu dřívějšího národního podniku Moravské vinařské závody, kde dlouhá léta působil jako ředitel.

„Naše současné pojetí a vnímání výroby vína a vůbec veškerého přístupu a směřování rodinného vinařství, je symbiózou místních vinařských tradic a moderního přístupu, který se snažíme prezentovat i navenek budovou vinařství, která je právě takovýmto snoubením.“

 – František Šíla (majitel)

O nás

My jsme vinařství

Nic lépe nedeklaruje fakt, že jsme malé rodinné vinařství než rozloha našich vinic a množství vína, které jsme z nich schopni vyprodukovat. Obhospodařujeme celkem 8 hektarů vinic, které jsou převážně v katastru vinařské obce Novosedly a Dobré Pole.

U obou katastrů jde o velice podobné a dá se říct homogenní pěstitelské podmínky (půda, klima). Hlinité spraše a jílovité půdy s měkkými a erozními typy vápenců (rendzina, pararendzina) a nánosy štěrků. Jihovýchodní a Jihozápadní expozice s pravidelným prouděním vzduchu a zchlazující brízou (vánkem) z koryta Dyje a výraznými výkyvy mezi denní a noční teplotou.

Odrůdy

Bílá vína

Jako vinařství, které své vinice pěstuje v Mikulovské vinařské podoblasti, se věnujeme převáženě výrobě bílých vín. Ve výsadbách máme i modré odrůdy, ale v současnosti zpracováváme všechny modré hrozny jen k výrobě růžových vín.

Z celkové roční průměrné produkce cca 30 tisíc lahví je víc jak 90% bílých vín a necelých 10% růžových. Do budoucna se chceme věnovat i produkci několika červených, nicméně bílá budou vždy hlavní a klíčová vína vinařství.

Důvodem je nejen tradice, ale hlavně pak přirozené pěstitelské podmínky Mikulovské vinařské podoblasti a hlavně pak naše vlastní vinice v katastru vinařské obce Novosedly kde se nebývale daří žlutým odrůdám a vybraným modrým a my jsem z nich schopni produkovat špičková vína.

Klíčové vína vinařství jsou tradiční odrůdy Ryzlink rýnský a vlašský, Veltlínské zelené, Muller Thurgau, Rulandské bílé, ale také dnes už vzácná a málo pěstovaná odrůda Neuburské, které právě v Novosedlech na trati Stará hora dosahuje špičkové kvality a jakosti a my jsme na něj právem hrdí.

U všech našich vín se snažíme o produkci čistých, přímočarých a odrůdově výrazných vín s nezaměnitelným a unikátním charakterem svého původu špičkových viničních tratí v katastru Novosedel.

Objevte krásu života

Vinařství Šílová

Vídeňská 237/5, 692 01 Mikulov

Restaurace otevřena denně

Po-Ne: 11:00 - 23:00

+420 721 123 444

vino@silova.cz

Vino Šílová s.r.o., Vídeňská 237/5, 692 01 Mikulov, IČO: 08669287